Lugusid Lääne-Aafrikast I: dogoneid avastamas

Postitatud: detsember 23, 2010

Dogonite maa on kõige omapärasem kant, kuhu olen sattunud ja kindlasti kõige huvitavam paik, mida Malis külastada. Kohati tundub, et aeg on seal tagasi keeratud ja mitte tunde, vaid lausa sajandeid :)  Keegi ei tea, kui palju dogoneid täpselt on, sest paljudel neist pole mingeid dokumente, mingit rahvaloendust pole neile tehtud, nende ala on raskesti läbitav ja mägine ning paljud neist ei liigu oma elu jooksul naaberküladest kaugemale. Nii et võib vaid öelda, et neid on palju :) Ka seda on keeruline täpselt öelda, mis keelt dogonid räägivad. Neil on väga mitmeid dialekte, kuid selleks, et üksteist mõista, räägivad nad omavahel fulanit, mis pole üldse dogonite dialekt :) .

Tireli küla dogonite traditsioonilised elamud

Dogonite maa on väga vaheldusrikas ja kohtati tundub, et oled sattunud kas Harry Potteri või Sõrmuste Isanda võlumaale. Mitmed külad on ka tasandikul, kuid väga paljud dogonid elavad mägedes ja need mäed pole mingid künkad, vaid ikka tõeliselt kõrged, suured ja kivised. Külade suurus varieerub, suuremates külades elavate kogukondade suurus on paar kuni kolm tuhat inimest. Dogonite majad, nagu üldse Mali maapiirkondades, on ehitatud mudast. Kive kasutatakse ehitamisel kuivmüüride tegemiseks. Samuti on kividest tehtud iga küla ümbrusse ja mägedesse teed ning rajad, mida ka meie kõrvetava päikese käes ronisime, et ühest külast teise liikuda. Hämmastav oli vaadata, kuidas meie kõrval, kes me kandsime vaid pisikesi seljakotte ja sealjuures suurt vaeva nägime, sebisid kibekiiresti neidsamu radu pidi mägedest üles ja alla kohalikud lapsed ning naised, mingid pütid, anumad või esemed pea peal. Kohati tundus, et isegi dogonite kitsed liikusid kiiremini kui meie :) Lisaks oma mudamajadele elavad dogonid ka varem pügmeedele kuulunud kaljude sisse ehitatud majakestes, mis on haruldased juba seetõttu, et sinnapääsemiseks tuleb ronida lugematuid redeleid pidi kaljude peale üles. Kuna pügmeed oli väikest kasvu ja kerged, siis nende jaoks oli see ronimine omal ajal ilmselt midagi meelelahutuse ja töö vahepealset, kuid täiskasvanud eurooplane peaks endale küll propelleri või tiivad soetama, et nendesse majadesse pääseda. Kuidas dogonid sinna pääsevad, on ilmselt nende hea füüsilise vormi küsimus ja küla vahel mäest üles-alla sebimine sellest vaatenurgast ilmselt kahju ei tee.

Yougapiri küla hogon

Dogonite kogukonda puudutavad otsused tehakse togunas, mis on piirkonna kõige kõrgemal paiknev maja, kus istuvad koos kogukonna kõige vanemad mehed. Nende otsused võivad puudutada kõikvõimalikke asju, näiteks seda, kui palju keegi kellegile riisi võlgneb, kes on kakluses süüdi, jne. Ilmselt on see midagi meie kohtu sarnast, ainult selle vahega, et mingeid protseduure neil selleks ei ole. Lihtsalt tulevad vanad mehed kokku ja ütlevad, mis on õige. Ja kõik kogukonnaliikmed peavad siis sellest otsusest kinni pidama. Küla või piirkonna vaimne liider on hogon, kes elab eraklikult küla kõrgemas osas, mida peetakse omamoodi pühaks. Hogon ravib haigeid, ennustab tulevikku ja on igas mõttes kogukonna vaimsust juhtiv isik, kelle ees tuntakse suurt aukartust. Üldiselt on need mehed jällegi muldvanad, 70-80 aastased ja üks eripära on neil veel – neid ei tohi puutuda ning nad ei pesevat ennast kunagi. Hogonitel on tavaliselt all külas ka perekond, sest hogoniks ei sünnita, vaid sellesse ametisse valitakse. Yougapiri küla hogon, keda meie külastasime, oli väga mõtliku pilguga mees, kes võttis meilt vastu peotäie koolapähkleid ning andis meile kaasa hea õnne soovi.  

Dogonite maskirituaal Tireli külas

Dogonite rituaalide hulka kuulub maskitseremoonia, mis seisneb selles, et umbes tunni vältel tantsivad küla mehed erinevates maskides, mis kujutavad erinevaid animistlikke karaktereid. Kokku on maske ca 120, kuid meie nägime neist vaid paarikümmet. Tseremoonia alguses tulid kõik maskid koos rongkäigus välja ja tantsisid koos, seejärel esitas iga mask või maskide grupp oma etteaste.  Palju oli loomamaske, tähtsal kohal on ka kütid ja vana naine. Maske tehakse tavaliselt ise või lastakse kellegil teha. Need on enamasti puidust ja ilmselt üsna rasked. Osad maskikandjad kõndisid ja tantsisid ka karkudel – need tähistavad religioosseid võimeid. 

   

Dogonite maskirituaal Tireli külas

Muusikat tehti trummide ja kelladega ning igal maskil oli oma rütm. Maskide olemasolu on väga pika ajalooga ning tänagi dogonite kultuuris väga olulisel kohal, eriti kultusetoimingute eesmärgil (näit vihma palumine, vms). Kui täna on maskid kirjud, käivad koos vastava kostüümiga ning on tehtud suuresti vastavalt kandja nägemusele, siis esimene mask oli vaid kolmevärviline (punane, valge ja must, mis on dogonite värvid). Minu jaoks oli maskitseremoonia puhul hämmastav ka selle praktiline aspekt. Kui sellest saan ma veel kuidagi aru, et neid raskeid puitmaske peas kandes on hea füüsilise vormi puhul võimalik ennast teatud kiirusega liigutada, siis seda, kuidas mask peas karkudega muusika rütmis liikuda, ei suuda ma tänaseni mõista.


15 Responses to Lugusid Lääne-Aafrikast I: dogoneid avastamas

 1. Sonja ütleb:

  This is my favorite site of all time! -Sonja

 2. Michael ütleb:

  Amazing post, truly!I could not agree with you more!

 3. Slater ütleb:

  Great post, truly!

 4. Przemek ütleb:

  Great post, truly!

 5. jack ütleb:

  Great post, honest!

 6. Leslie ütleb:

  Amazing post, honest! Great publish! I’m researching because of this info for prolonged time and we have found it the following. I’m a lucky man and honestly It’ really important to me. Gives thanks for kindly discussing it with us.

 7. Paintball ütleb:

  I absolutely love this website!

 8. Stock ütleb:

  GREAT publish and impressive in turn …will bear a try all the tips..Thanks……

 9. Stranger ütleb:

  I dont know what to say. This blog is fantastic. Thats not really a really huge statement, but its all I could come up with after reading this. You know so much about this subject. So much so that you made me want to learn more about it. Your blog is my stepping stone, my friend. Thanks for the heads up on this subject.

 10. Repo ütleb:

  Just wanted to drop you a quick comment to say that your blog was nice to read.

 11. chennai ütleb:

  Loving the info on this website , you have done great job on the posts .

 12. magic ütleb:

  Good website! I truly love how it is nice on my eyes it is. I’m wondering how I might be notified when a new post has been made. I’ve subscribed to your feed which may do the trick? Have a nice day!

 13. sesli sohbet ütleb:

  Loving the info on this web site , you have done great job on the articles .

 14. Malcolm C ütleb:

  Good blog! I truly love how it is easy on my eyes it is. I am wondering how I could be notified when a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS which may do the trick? Have a nice day!

 15. Vera ütleb:

  Really great article with very interesting information. You might want to follow up to this topic!?! 2012